15.9.2023

Interpelacja pre-poselska — mamy odpowiedź Komendanta Wojewódzkiego Policji na interpelacje w sprawie śmierci obywatela Norwegii

Podczas konferencji prasowej kandydaci na posłów Marta Stożek, Filip Chudy, Anna Gajdzińska i Sławomir Gadek przedstawili swoje działania oraz postulaty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i przejrzystości działań policji.

Interpelacja pre-poselska

Sławomir Gadek (okręg wyborczy 1 - Legnica - pozycja nr 24, ostatni na liście KW Nowa Lewica, członek zarządu okręgu legnicko-jeleniogórskiego Partii Razem) przedstawił odpowiedź Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Dariusza Wesołowskiego na złożony wniosek o dostęp do informacji publicznej, w którym kandydaci domagali się wyjaśnień w sprawie tragicznej śmierci obywatela Norwegii. Sławomir Gadek podkreślił, że nadal nie wyznaczono prokuratury w innym mieście do zbadania sprawy, a funkcjonariusze nie zostali zawieszeni w swoich funkcjach.

Postulaty reformy

Filip Chudy (okręg wyborczy 3 - Wrocław - pozycja nr 5 na liście KW Nowa Lewica, członek prezydium rady krajowej Partii Razem) przedstawił szereg postulatów, mających na celu zapobieganie nadużyciom funkcjonariuszy Policji podczas interwencji. Jednym z kluczowych elementów ma być wyposażenie wszystkich funkcjonariuszy w kamery, które miałyby być włączone przez cały czas trwania interwencji. Postulowano również o większe inwestycje w szkolenia policji, które obejmowałyby także naukę deeskalacji konfliktów.

Centralne Biuro Monitorowania Policji

Kandydaci Lewicy postulują powołanie Centralnego Biura Monitorowania Policji, które miałoby podlegać Sejmowi i składać się z przedstawicieli wszystkich partii parlamentarnych. Celem biura miałoby być zapewnienie przejrzystości i rzetelności w rozpatrywaniu spraw związanych z działaniami policji.

Dekryminalizacja posiadania niewielkich ilości substancji odurzających

Anna Gajdzińska (okręg wyborczy 3 - Wrocław - pozycja nr 8 na liście KW Nowa Lewica, członkini krajowej komisji rewizyjnej Partii Razem) z lewicy zwróciła uwagę na problem prześladowania osób posiadających niewielkie ilości substancji odurzających. W ramach reformy, lewica chce wprowadzić jasno określone wartości graniczne, decydujące o tym, kiedy posiadanie substancji nie jest karane.

Kontynuacja działań

Podczas konferencji zapewniono, że Lewica będzie kontynuować swoje działania w tej sprawie, zbierając informacje o przypadkach nadużyć i nieprawidłowościach. Marta Stożek zachęciła obywateli do dzielenia się swoimi historiami i do współpracy w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa i przejrzystości działań policji.

Lewica otwiera nowy rozdział w dialogu o bezpieczeństwie i przejrzystości działań policji, wskazując na konieczność reform i większego nadzoru społecznego nad siłami porządkowymi. Oczekuje się, że te działania przyczynią się do budowy systemu, w którym Polacy będą czuć się bezpieczniej, zarówno w kontakcie z policją, jak i w swoim codziennym życiu.

Materiały prasowe

Koordynatorzy

Artur Stępień

Sławomir Gadek

Konrad Kozak

Kornel Ślusarz

Krzysztof Markowski

Masz sprawę, którą powinnam się zająć?
Porozmawiajmy o niej na Dyżurze Poselskim!

Umów spotkanie
Zdjęcie przedstawia Martę Stożek ubraną w formalną czarną marynarkę. Kobieta jest przedstawiona w zbliżeniu, z naciskiem na jej brązowe włosy, różową koszulę i czarną marynarkę. Dodatkowe elementy zdjęcia obejmują zbliżenie jej dłoni z pomalowanymi paznokciami i drobnymi szczegółami. Ogólny styl zdjęcia i ubiór kobiety sugerują formalny lub profesjonalny kontekst. Uśmiech kobiety i styl ubioru, który obejmuje marynarkę, kołnierz, płaszcz i modne akcesoria, przekazują poczucie mody i elegancji. Kolor różowy jest również widoczny w jej koszuli, dodając delikatny kontrast do jej czarnej odzieży wierzchniej.